Cieniowanie przed startami cz. II. Termogeneza

Termogeneza…

Modny od jakiegoś czasu topic. Popularny m.in. ze względu na sprzedawane suplementy, mające sprzyjać odchudzaniu poprzez zwiększenie wytwarzania ciepła (dlatego nazwa termogeniki) a co za tym idzie spalaniu większej ilości kalorii.

Żeby dobrze zrozumieć proces termogenezy w naszym organizmie, niezbędna jest wiedza z dziedziny biochemii… No ja taki mądry nie jestem, dlatego odniosę się do tematu z praktycznego dla kolarza-amatora punktu widzenia – czyli jakie naturalne produkty najbardziej pobudzają metabolizm naszego organizmu i  zwiększają wydzielanie ciepła  W skrócie mówiąc mowa jest o termogenezie poposiłkowej.

Generalnie każdy posiłek pobudza metabolizm. Dlatego też zaleca się częste spożywanie niewielkich posiłków. Warto jednak wiedzieć że niektóre pokarmy wykazują większe właściwości termogeniczne a inne mniej. Najbardziej termogeniczne jest białko, mniej węglowodany a najmniej tłuszcze.

W celu nasilenia zjawiska termogenezy, powinniśmy sięgać również po:

ekstrakt z rośliny garcinia cambogia, zieloną herbatę, czerwoną herbatę, kawę (naturalną)

Paprykę chili – zawiera mnóstwo kapsaicyny. Związek ten wykazuje działanie przeciwnowotworowe ale co ciekawe w bardzo dużych stężeniach może być trujący dla organizmu (na szczęście w przypadku naturalnych posiłków jest to praktycznie niemożliwe bo po prostu nie jesteśmy w stanie zjeść na raz dużej ilości pikantnych potraw)

dalej imbir, cynamon, czosnek, guaranę.

Warto przy tym zauważyć że ekstrakt z zielonej herbaty, chili, kofeina czy gurana są częstym składnikiem sprzedawanych gotowych suplementów – termogeników. Dlatego może warto swoją przygodę z „termogenikami” zacząć od ich naturalnej i taniej formy – oto mój zestaw:

naturalne termogenikiimbir resized

Warto pamiętać że w celu pobudzania metabolizmu, zaleca się jeść niewielkie posiłki ale za to częściej. Dietetycy z reguły polecają spożywanie nawet 5 posiłków dziennie. Oczywiście ich jakość i objętość to już oddzielna i indywidualna sprawa.

Jeśli chcemy poczytać o termogenezie poposiłkowej nieco więcej ze źródeł anglojęzycznych powinniśmy szukać tematu: Thermic Effect of Food (lub Specific Dynamic Action).

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.