Cypr

Nastawienie na kąpiel i zwiedzanie ale o opcjach rowerowych też wspomnę.

Jeśli o mnie chodzi to bardzo męczę się w upale i lato jak dla mnie odpada aby pojeździć na Cyprze na rowerze. Do tego dochodzi dużo większa wilgotność niż w Polsce (ok. 70%) – po paru minutowym spacerze po mieście już się ze mnie lało.

Jeślibyśmy chcieli pojeździć na rowerze to najbardziej odpowiednią porą będzie raczej jesień lub wiosna. W hotelu poznałem przedstawiciela handlowego Kross’a – spędzał akurat wakacje z żoną i synem. Powiedział mi że przyjeżdżają większą ekipą na Cypr w marcu. Wówczas temperatura oscyluje w granicach 25 stopni jednak w górach Trodoos (naprawdę spore góry – mnóstwo długich i stromych podjazdów) spada już ona do kilkunastu stopni więc trzeba zabrać jakąś kamizelkę ze sobą co by się nie wychłodzić. Kultura kierowców jest b. wysoka. Cypryjczycy dbają o turystów i nikt na nas nie zatrąbi, nawet jeśli jedziemy wolno większą grupą i nie ma jak nas wyprzedzić. Takie wrażenia z wyjazdów kolarskich miał poznany przeze mnie kolarz-amator a wyjeżdżał już kilka razy. Może skuszę się na wyjazd z nimi w przyszłym roku.

Trodoos 1Trodoos 2Trodoos 3Trodoos 4

Ponieważ nie samym rowerem człowiek żyje, parę słów o naszym wyjeździe:

Byliśmy w Pafos – w południowo zachodniej części Republiki Cypryjskiej. Jest tam sporo do zobaczenia: park archeologiczny, w którym znajdują się starożytne ruiny z dobrze zachowanymi mozaikami z mitologicznymi motywami (odkryć dokonali polscy archeolodzy o czym wspominają tabliczki informacyjne), katakumby, w których chowano co bogatszych zmarłych, kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa z kamieniem, przy którym według tradycji biczowano św. Pawła (tzw. pręgierz św. Pawła) no i oczywiście wokół morze – błękitna laguna (odradzam ze względu na tłok), skały Afrodyty itp.

grobowce królów 1grobowce królów 2Pafos 1Pafos Mozaiki

WąwózPlaża

Warto wypożyczyć samochód (92 Euro za 2 dni) – można zwiedzić Nikozję (spotkamy się z nazwą Lefkosia – miasto takie sobie, mimo kilku ciekawych obiektów można je sobie odpuścić), Limassol (ładna część portowa) i wybrać się w góry Trodoos aby zwiedzić malownicze wioski górskie, zabytki lub klasztory jak np. w Kykkos:

Trodoos 5Trodoos 6

Żałowałem że nie obejrzeliśmy ciekawych historycznie miejscowości po stronie tureckiej – Kyrenii i  Famagusty. Jeżdżąc wypożyczonym samochodem warto wiedzieć, że cypryjskie ubezpieczenie nie obowiązuje po stronie tureckiej – w razie stłuczki płacić będziemy z własnej kieszeni.

Hotel – nie warto brać All inclusive jeśli nastawiamy się na turystykę, no chyba że chcemy całymi dniami leżeć albo na plaży albo przy hotelowym basenie (bez sensu). Ponadto trzygwiazdkowe hotele pod względem gastronomicznym, mogą nie spełnić naszych oczekiwań i tak czy siak będziemy szukać czegoś smacznego na mieście.

Podróżując po Cyprze i zaglądając w różne (nie konieczenie oblegane przez turystów) miejsca będziemy mieli okazję zapoznać się ze smacznym miejscowym jedzeniem jak np. Mousaka

Morze – czyste i ciepłe choć gdzie niegdzie może zdarzyć się, że niesiony przez wodę piach utrudni nam oglądanie toni wodnej, co może być niebezpieczne bo nie widzimy głazów czy skał, które mogą być bardzo blisko lustra wody. Warto zabrać maskę bo woda jest cholernie słona a jeśli jest przejrzysta to można sobie trochę pooglądać – ja widziałem ośmiornicę (uwaga bo świetnie się maskuje – jej kolor zlewa się z piaskiem a ośmiornica potrafi szybko skoczyć no i niektóre parzą)

Zakupy – nie kupować przy głównych ulicach (deptakach, promenadach itp.) tam zazwyczaj jest kilka euro drożej dlatego warto odejść jedną uliczkę w głąb i już mamy inne ceny. Towar znajdujący się przy głównych deptakach dostępny jest również w każdym markecie w tańszej cenie.

Lokalsi – wszędzie czuliśmy się bezpiecznie. Cypryjczycy dbają o turystów (w końcu zarabiają na nas) ale z kilku sytuacji wywnioskowałem, iż gościnność jest rzeczywiście ich narodową cechą i są naturalnie uprzejmi i mili. Są też pracowici.

Ciekawostka – nawadnianie na Cyprze to naprawdę heroiczny wysiłek:

Nawadnianie na Cyprze

 Inne Podstawowe informacje:

Waluta: EURO

Religia: Prawosławie (w kościołach nie klękamy)

RUCH LEWOSTRONNY!!! (pozostałość po brytyjskiej okupacji)

Słońce – bardzo silne – zdecydowanie odradzam opalanie się w godzinach południowych nawet przy zastosowaniu wysokiego filtru.

Pranie – mokre rzeczy rozwieszajmy jeszcze za dnia (w nocy nam nie wyschną – za duża wilgoć).

Ze względu na skomplikowaną historię Cypru, lepiej pomijać w rozmowach tematy polityczne.

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.